1. A GYÓGYSZER NEVE
Loligrip 500 mg/200 mg/25 mg por belsőleges oldathoz
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
Tasakonként 500 mg paracetamolt, 200 mg aszkorbinsavat és 25 mg feniramin-maleátot tartalmaz.
Ismert hatású segédanyag: tasakonként 43 mg aszpartám (E951)
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Por belsőleges oldathoz.
Fehér-halványsárga színű, jellegzetesen citrus- és rumillatú por.
A vízben oldott készítmény fehér-halványsárga színű, opálos oldat.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Lázzal és/vagy fájdalommal járó megfázás (orrnyálkahártya- és garatgyulladás) rövid távú tüneti kezelésére javasolt felnőtteknek és 15 évesnél idősebb serdülőknek.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
Felnőttek és 15 évesnél idősebb serdülők
A készítmény ajánlott napi adagja 1 tasak naponta 2-3 alkalommal. Szükség esetén napi 6 tasak is alkalmazható, azonban két adagolás között legalább 4 órának kell eltelnie. A maximális napi adag 6 tasak (3 g paracetamol).
A kezelés legfeljebb 3 napig tartson.
Vesekárosodás
Vesekárosodásban a készítmény két alkalmazása között legalább 8 óra teljen el.
Májkárosodás
Csökkent májfunkciójú betegeknél óvatossággal kell alkalmazni a készítményt.
A maximális napi adag 4 tasak (2 g paracetamol), a készítmény két alkalmazása között legalább 8 órának kell eltelnie.
Gyermekek és serdülők A készítmény nem alkalmazható 15 évesnél fiatalabb gyermekeknél a magas hatóanyag-tartalom miatt.
Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A tasak tartalmából oldatot kell készíteni megfelelő mennyiségű hideg vagy meleg vízben feloldva.
4.3 Ellenjavallatok
-
Hepatocelluláris elégtelenség
-
Súlyos vesekárosodás
-
Zárt zugú glaucoma
-
Húgyúti vagy a prosztatával kapcsolatos probléma miatt kialakult vizeletürítési nehézség
-
15 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülők
-
Ha a beteg jelenleg vagy az elmúlt 2 hétben monoaminoxidáz-gátlót (MAO-bénítót) alkalmazott
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegeknél a paracetamol alkalmazása orvosi felügyelet mellett javasolt. A túladagolás kockázata magasabb azoknál, akiknél alkoholfogyasztás miatt cirrózis nélküli májbetegség alakult ki.
Magas vagy tartós láz esetén, amennyiben felülfertőződés történik vagy ha a tünetek 3 napon túl is fennállnak, a betegnek orvoshoz kell fordulnia a klinikai állapot felülvizsgálása céljából.
Az (elsődlegesen pszichológiai) függőség kialakulásának kockázata nem áll fenn mindaddig, amíg a készítményt az előírtnál nem magasabb adagban vagy nem tartós kezelésre alkalmazzák.
A túladagolás kockázatának elkerülése érdekében kerülni kell a többi paracetamoltartalmú gyógyszer alkalmazását. 50 kg-nál nagyobb testtömegű felnőtteknél a napi adag nem lépheti túl a 4 grammot (lásd 4.9 pont).
A visszafordíthatatlan májkárosodás kockázata miatt túladagolás esetén még akkor is azonnal orvoshoz kell fordulni, ha a beteg jól érzi magát (lásd 4.9 pont).
Elővigyázatosság javasolt olyan asztmás betegeknél, akik érzékenyek az acetilszalicilsavra, ugyanis enyhe bronchusgörcsökről számoltak be paracetamol alkalmazása mellett (ezt keresztreakció okozza).
Kerülendők az alkoholos italok és a nyugtatók (különösképpen a barbiturátok) alkalmazása a kezelés során, ugyanis ezek fokozhatják az antihisztaminok potenciális nyugtató hatását.
Arra érzékeny betegeknél a feniramin antimuszkarinerg hatása emelkedett szembelnyomást eredményezhet, súlyosbíthatja az alsó húgyutak elzáródását és károsíthatja a gyomor kiürülését pl. gyomorkimenet-szűkület révén (lásd 4.3 pont).
Elővigyázatossággal javasoljuk alkalmazni glükóz-6-foszfát-dehidrogenázhiányban, haemolyticus anaemiában, a vasmetabolizmus zavaraiban (Gilbert-kórban), húgyúti kövekben (naponta legfeljebb 1 g aszkorbinsavat szabad alkalmazni), kiszáradásban, alkoholabúzusban és krónikus alultápláltságban szenvedő betegeknél.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Paracetamol
A májban található mikroszómás enzimeket indukáló anyagok, például az alkohol, barbiturátok, a fenitoin, fenobarbitál, metilfenobarbitál, primidon és a hasonló görcsgátló szerek, a rifampicin, a közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum), a monoaminoxidáz-gátlók és a triciklusos antidepresszánsok fokozhatják a paracetamol májtoxicitását, különösen annak túladagolása esetén.
A paracetamol felszívódási sebességét csökkenthetik az antikolinerg szerek (pl. glikopirrónium, propantelin) és fokozhatja a metoklopramid vagy a domperidon, a kolesztiramin pedig magát a felszívódás mértékét gátolhatja. Az izoniazid csökkenti a paracetamol metabolizmusát a májban, ezzel mérsékeli a clearance-ét és potenciálja annak hatását és/vagy toxicitását. A warfarin és egyéb kumarinok véralvadásgátló hatását fokozhatja a paracetamol tartós mindennapi alkalmazása, ami fokozza a vérzések kockázatát; az alkalmilag használt paracetamolnak nincs jelentős hatása. A probenicid a glükuronsavkonjugáció gátlásával csökkenti a paracetamol clearance-ét.
Lehetséges, hogy a paracetamol rendszeres alkalmazása csökkenti a zidovudin metabolizmusát (ami fokozza a neutropenia kockázatát).
A paracetamol növelheti a kloramfenikol eliminációs felezési idejét.
Feniramin
Nem javasolt kombinációk
Alkohol
Az alkohol fokozza a H1-antihisztaminok szedatív hatását. A csökkent éberség miatt veszélyessé válhat a gépjárművek vezetése és a gépek kezelése.
Ne fogyasszon alkoholos italokat és ne alkalmazzon alkoholtartalmú gyógyszereket.
Elővigyázatossággal alkalmazandó kombinációk
Szedatív hatású gyógyszerek
Morfinszármazékok (fájdalomcsillapítók, köhögés elleni gyógyszerek és helyettesítő kezelések, neuroleptikumok, barbiturátok, benzodiazepinek, egyéb nem benzodiazepin szorongáscsökkentők [pl. meprobamát]), hipnotikumok, antidepresszáns szedatívumok (amitriptilin, doxepin, mianszerin, mirtazapin, trimipramin), szedatív hatású H1-antihisztaminok, központi támadáspontú vérnyomáscsökkentők, a talidomid és a baklofén alkalmazásakor fokozódhat a centrális depresszió. A csökkent éberség miatt veszélyessé válhat a gépjárművek vezetése és a gépek kezelése.
M-kolinerggátlók
Triciklusos antidepresszánsok, a legtöbb nyugtató hatású antihisztamin, antikolinerg antiparkinson-szerek, antikolinerg görcsoldók, a dizopiramid, fenotiazin neuroleptikumok és klozapin alkalmazásakor megnövekedhet a központi idegrendszer depressziójának rizikója. További nemkívánatos atropinszerű hatások is előfordulhatnak, mint pl. a vizeletretenció, székrekedés és szájszárazság.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Nincsenek megfelelő állatkísérletek vagy emberen végzett klinikai kutatási eredmények, ezért a potenciális kockázat nem ismert. A készítmény alkalmazása nem javasolt terhes vagy szoptató nőknek.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A készítmény különösen elővigyázatosan alkalmazandó gépjárművezetés vagy gépek kezelése esetében, ugyanis elsősorban a kezelés elején álmosság fordulhat elő.
Ezt a hatást alkoholos italok fogyasztása, illetve alkoholt vagy nyugtatókat tartalmazó gyógyszerek alkalmazása fokozza.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
Az alábbi táblázat ismerteti a nemkívánatos hatásokat szervrendszer és gyakoriság alapján, a következő konvenció szerint: nagyon gyakori (≥1/10), gyakori (≥1/100 – <1/10),
nem gyakori (≥1/1000 – <1/100), ritka (≥1/10 000 – <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
Feniramin-maleát
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek Nem ismert: leukopenia, neutropaenia, thrombocytopaenia, hemolyticus anaemia. Immunrendszeri betegségek és tünetek Ritka: erythema, viszketés, ekcéma, purpura, csalánkiütés, ödéma, angioödéma, anaphylaxiás shock. Pszichiátriai kórképek Nem ismert: izgatottság, szorongás, álmatlanság, szellemi zavartság, hallucinációk, a memória vagy a koncentrálóképesség romlása (különösen időseknél). Idegrendszeri betegségek és tünetek Nem ismert: álmosság (különösen a kezelés kezdetekor), szédülés, károsodott mozgáskoordináció, remegés. Szembetegségek és szemészeti tünetek Nem ismert: alkalmazkodási zavar, mydriasis. Érbetegségek és tünetek Nem ismert: orthostaticus hypotonia. Emésztőrendszeri betegségek és tünetek Nem ismert: székrekedés. Vese- és húgyúti betegségek és tünetek Nem ismert: vizeletretenció.
Paracetamol
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek Nagyon ritka: thrombocytopaenia, leukopaenia, neutropaenia. Immunrendszeri betegségek és tünetek Ritka: túlérzékenységi reakciók, angioödéma, anaphylaxiás shock.
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Ritka: csalánkiütések a bőrön
Nagyon ritka: súlyos bőrreakciók
Aszkorbinsav Vese- és húgyúti betegségek és tünetek Nem ismert: oxálsav- és húgysavkövek (több mint napi 1 g adagolása felett). Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetekNem ismert: fokozott krónikus haemolysis (glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz hiányában).
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.
4.9 Túladagolás
Feniramin-maleát
A túladagolás görcsrohamot (elsősorban gyermekeknél), eszméletvesztést és kómát okozhat.
Paracetamol
A mérgezés veszélye az időseket és különösen a kisgyermekeket fenyegeti (terápiás túladagolás vagy gyakori véletlen mérgezés), akiknél halált okozhat.
Tünetei
Hányinger, hányás, anorexia, sápadtság, rendszerint a mérgezés első 24 órájában jelentkező hasi fájdalom.
10 g paracetamol egyszeri adagjával történt túladagolás felnőtteknél és 150 mg/ttkg egyszeri adagjával történt túladagolás gyermekeknél cytolysist okoz a májban, ami nagy valószínűséggel eredményez teljes és visszafordíthatatlan szövetelhalást, ami kómához és halálhoz vezető májelégtelenséget, metabolikus acidózist, encephalopathiát eredményez. Továbbá a máj transzaminázok, a laktát-dehidrogenáz és a bilirubin szintjének emelkedése és a protrombinidő csökkenése jelentkezhet a hatóanyag bevétele után 12-48 órával.
Sürgősségi ellátás
A beteget azonnal kórházba kell szállítani.
- Vérmintavétellel meg kell határozni a kiindulási paracetamolszintet a vérplazmában.
- Gyorsan el kell távolítani a bevett gyógyszert gyomormosással.
- A túladagolt beteg kezelése tipikusan N-acetilcisztein lehető leghamarabbi alkalmazásával történik, akár intravénásan, akár per os, lehetőség szerint a mérgezés 10. órája előtt.
- Tüneti kezelést kell alkalmazni.
Aszkorbinsav
Az aszkorbinsav vízben oldódó vitamin. A napi 200 mg feletti adag változatlanul ürül a vizelettel. Azonban nagy dózisban (>3 g napi mennyiségben) az aszkorbinsav haemolysist okozhat a glükóz-6-foszfát-dehidrogenázhiányos betegeknél.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: egyéb meghűlés elleni kombinációs készítmények
ATC kód: R05X
A készítmény hármas farmakológiai hatással rendelkezik:
- Antihisztamin hatása révén csökkenti az orr váladékozását és a gyakran ehhez társuló könnyezést, valamint mérsékeli a spasmodicus jelenségeket, mint például a tüsszentési ingert.
- A paracetamol láz- és fájdalomcsillapító hatásával enyhíti a lázat és a fájdalmat (pl: fejfájás, izomfájdalom).
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Paracetamol
Felszívódás
A szájon át bevett paracetamol gyorsan és teljes mértékben felszívódik. A plazma csúcskoncentrációt 30-60 perccel a bevétel után éri el.
Eloszlás
A paracetamol gyorsan eloszlik a szövetek között. Koncentrációja összehasonlítható mennyiségű a vérben, a nyálban és a vérplazmában. A plazmafehérjékhez kis mértékben kötődik.
Biotranszformáció
A paracetamol a májban metabolizálódik. A két fő metabolikus útvonal a glükuronsav-konjugáció és a szulfát-konjugáció. Utóbbi útvonal gyorsan telítődhet a terápiásnál magasabb adagok alkalmazásakor. A citokróm P450 egy kevésbé jelentős utat, egy reaktív intermedier (N-acetil-benzokinonimin) képződését katalizálja, amelyet normál alkalmazás esetén gyorsan semlegesít a redukált glutation, majd cisztein- és merkaptursav-konjugáció után a vizelettel ürül. Komoly mérgezés esetében emelkedik a toxikus metabolit mennyisége.
Elimináció
Elsősorban vizelettel ürül. A bevett adag 90%-a a vesén keresztül eliminálódik 24 órán belül, elsősorban glükuronidkonjugáció (60-80%) és szulfátkonjugáció (20-30%) útján.
A hatóanyag kevesebb mint 5%-a ürül változatlanul. Az eliminációs felezési idő 2 óra.
Veseelégtelenség
Veseelégtelenségben szenvedő betegeknél, akiknek a kreatinin clearance-e kevesebb mint 10 ml/perc, a paracetamol és metabolitjai késleltetetten eliminálódnak.
Idősek
Nem változik a konjugációs kapacitás.
Feniramin-maleát
A feniramin-maleát jól felszívódik a gastrointestinalis tractusból. Felezési ideje a plazmában 1-1,5 óra. Nagy affinitással kötődik a szövetekhez és elsősorban a vesén keresztül eliminálódik.
Aszkorbinsav
Jól felszívódik a gastrointestinalis tractusból. A szükségesnél több aszkorbinsav a vizelettel távozik a szervezetből.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Nem értelmezhető.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Aszpartám, karibi ízanyag (citromolaj, édesnarancs-olaj, narancshús, rum kivonata, vanillin, maltol, citrál, gamma-laktonok, citromsav (E330), maltodextrin, akácia, szacharóz), mannit, vízmentes citromsav, Povidon K 30, vízmentes magnézium-citrát.
6.2 Inkompatibilitások
Nem ismert.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
24 hónap
A meleg vagy hideg vízben feloldott készítményt azonnal fel kell használni.
6.4 Különleges tárolási előírások
Legfeljebb 25oC-on tárolandó.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
Papír/Al/PE tasak
6, 8, 10, 12, 14 vagy 15 db tasak dobozban.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.
Megjegyzés: keresztjelzés nélküli
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Goodwill Pharma Kft.
6724 Szeged, Cserzy Mihály u. 32
Magyarország
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)
OGYI-T-23067/01 6x
OGYI-T-23067/02 8x
OGYI-T-23067/03 10x
OGYI-T-23067/04 12x
OGYI-T-23067/05 15x
OGYI-T-23067/06 14x
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2016. július 22.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2016. július 22.