1. A GYÓGYSZER NEVE
Buscopan 10 mg bevont tabletta
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
10 mg hioszcin-butilbromid bevont tablettánként.
Ismert hatású segédanyag: 41,182 mg szacharózt tartalmaz bevont tablettánként.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Bevont tabletta
Fehér, kerek, mindkét oldalán domború felületű, cukros bevonatú tabletta. Törési felülete fehér színű, átmérő: kb.7 mm, magasság: kb. 3,7 mm.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Gastrointestinalis spasmusok (például irritábilis bél-szindróma spasztikus tünetei), valamint biliaris és urogenitalis spasmusok és biliaris dyskinesia enyhítésére.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
Felnőttek és 6 évesnél idősebb gyermekek:
Naponta 3-5 alkalommal 1-2 bevont tabletta.
Máj- és vesekárosodás:
Máj- és vesekárosodásban szenvedő betegeknél nem szükséges módosítani az adagolást.
Időskor:
Nem szükséges módosítani az adagolást időskorú betegek esetében.
A Buscopant nem szabad hosszú ideig napi rendszerességgel folyamatosan alkalmazni a hasi fájdalom okának kiderítése nélkül.
Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra
A bevont tablettát egészben, elegendő mennyiségű folyadékkal kell bevenni.
4.3 Ellenjavallatok
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Súlyos, ismeretlen eredetű hasi fájdalom megléte vagy rosszabbodása esetén, különösen, ha olyan tünetekkel jár együtt, mint a láz, hányinger, hányás, megváltozott bélmozgás, hasi érzékenység, vérnyomásesés, ájulás vagy véres széklet, a tünetek hátterében lévő etiológia feltárására alkalmas diagnosztikai eljárásokat kell alkalmazni.
Az antikolinerg hatásból eredő szövődmények veszélye miatt zárt zugú glaucomára vagy tachyarrythmiára hajlamos betegeknél, továbbá bélelzáródás vagy hólyagnyak obstructio veszélye esetén az előny/kockázat mérlegelésével alkalmazható.
A készítmény bevont tablettánként 41,182 mg szacharózt tartalmaz.
Ritkán előforduló, örökletes fruktóz intoleranciában, glükóz‑galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz‑izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
A Buscopan növelheti a tri- és tetraciklikus antidepresszánsok, az antihisztaminok, az antipszichotikumok, a kinidin, az amantadin és a dizopiramid valamint az egyéb antikolinerg szerek (pl. tiotropium, ipratropium, atropinszerű anyagok) antikolinerg hatását.
Buscopan és dopamin antagonisták (pl. metoklopramid) egyidejű alkalmazásakor mind a két gyógyszer gastrointestinalis hatása csökkenhet.
A Buscopan fokozhatja a béta-receptor-izgató vegyületek tachycardiát okozó hatását.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség
Terhes nőkön történő alkalmazásra nincs megfelelő adat a hioszcin-butilbromid tekintetében.
Az állatkísérletek nem igazoltak direkt vagy indirekt káros hatásokat reproduktív toxicitás tekintetében (lásd 5.3 pont).
Szoptatás
A Buscopan és metabolitjainak humán anyatejbe történő kiválasztódásával kapcsolatban nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű információ.
A Buscopan alkalmazása elővigyázatosságból kerülendő a terhesség és szoptatás ideje alatt.
Termékenység
Nem végeztek azemberi termékenységre gyakorolthatásokat értékelő vizsgálatokat (lásd 5.3 pont).
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A készítmény gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A felsorolt mellékhatások közül számos a Buscopan antikolinerg tulajdonságaival hozható összefüggésbe. Ezek a mellékhatások azonban rendszerint enyhék, és spontán megszűnnek.
A mellékhatások gyakoriságát a MedDRA szerinti gyakorisági kategóriák alapján állapították meg.
AMedDRA szerinti gyakorisági kategóriák:
Nagyon gyakori: 1/10;
Gyakori: 1/100 - <1/10;
Nem gyakori: 1/1000 -<1/100;
Ritka: 1/10 000 - <1/1000;
Nagyon ritka: (<1/10 000);
Nem ismert: a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg.
Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Nem gyakori: Bőrreakciók, urticaria, pruritus
Nem ismert: Anaphylaxiás reakciók*, anaphylaxiás shock*, dyspnoe*, bőrkiütés*, erythema*, túlérzékenységi reakciók*
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Nem gyakori: Tachycardia
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Nem gyakori: Szájszárazság
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Ritka: Vizeletretenció
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Nem gyakori: Dyshidrosis
* Ezeket a mellékhatásokat a forgalomba hozatalt követően jelentették. A gyakoriság pontos megállapítása nem lehetséges, mert ezek a mellékhatások nem szerepelnek az 1368 beteg bevonásával végzett klinikai vizsgálat adatbázisában.
4.9 Túladagolás
Tünetek
Túladagolás esetén antikolinerg hatások jelentkezhetnek.
Kezelés
Szükség esetén paraszimpatomimetikumokat kell adni. A glaucomás betegek sürgős szemészeti szakellátásra szorulnak. A cardiovascularis mellékhatásokat a hagyományos szakmai elvek szerint kell kezelni. Légzésbénulás esetén megfontolandó az intubatio és a gépi lélegeztetés. A vizeletretenció hólyagkatéter bevezetésével szüntethető meg. A felsoroltakon kívül szükség esetén megfelelő tüneti kezelést is kell alkalmazni.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: Belladonna alkaloidok, félszintetikus, kvaterner ammónium vegyületek
ATC kód: A03BB01
A Buscopan a tápcsatorna, az epeutak és az urogenitalis rendszer simaizomzatának görcsét oldja.
Más kvaterner ammóniumszármazékokhoz hasonlóan a hioszcin-N-butilbromid sem jut át a vér-agy gáton, ennek megfelelően nem okoz központi idegrendszeri antikolinerg mellékhatásokat.
A periférián kifejtett antikolinerg hatás a zsigerek falában található ganglionok működésének gátlásából és a gyógyszer antimuszkarin aktivitásából ered.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Felszívódás
A hioszcin-N-butilbromid kvaterner ammóniumvegyület, nagymértékben poláros természetű, ezért per os adagolást követően 3-8%-a szívódik fel. Az egyszeri 20 mg‑400 mg adagban szájon át történő alkalmazását követően 2 órával a hioszcin‑butilbromid plazmában mért csúcskoncentrációja 0,11 ng/ml és 2,04 ng/ml közötti értékeket mutatott. Ugyanilyen dózistartományban az átlagos AUC0-tz-értékek 0,37 ng/ml és 10,7 ng/ml közé estek. A különböző, 100 mg-os gyógyszerformák, mint pl. bevont tabletta, végbélkúp és belsőleges oldat mindegyikének abszolút biohasznosulása kevesebb, mint 1% (medián érték).
Eloszlás
Mivel a hioszcin‑butilbromid nagymértékű affinitással kötődik a muszkarin- és nikotin-receptorokhoz, elsősorban a hasi és a medence területek simaizomsejtjeihez, valamint a hasi szervek ganglionjaihoz kötődve oszlik meg. A hioszcin‑butilbromid plazmafehérjékhez (albuminhoz) való kötődése kb. 4,4%.
Állatkísérletekben mutatták ki, hogy a hioszcin-butilbromid nem jut át a vér-agy gáton, azonban erre vonatkozó klinikai adat nem áll rendelkezésre. In vitro kölcsönhatást figyeltek meg a hioszcin‑butilbromid (1 mM) és az emberi placenta epithel sejtjeinek cholin-transzportja (1,4 nM) között.
Biotranszformáció és elimináció
A 100 mg‑400 mg egyszeri adagolást követően a terminális eliminációs felezési idő a 6,2-10,6 óra közötti tartományba esett. A metabolizmus elsősorban az észterkötés helyén történő hidrolízis útján valósul meg. A szájon át alkalmazott hioszcin-butilbromid a széklettel és a vizelettel ürül ki a szervezetből. Férfiakkal végzett vizsgálatok eredményei szerint szájon történő adagolást követően 2‑5% izotóppal jelölt dózis ürült ki a veséken át.
Szájon át történő alkalmazást követően az izotóp-aktivitás 90%-át a székletben mutatták ki. A szájon át történő alkalmazást követően mért izotóp-aktivitás alapján az alkalmazott hioszcin-butilbromid adagnak mindössze 0,1%‑a ürült ki vizelettel a szervezetből. A 100 mg‑400 mg szájon át alkalmazott adagok esetén az átlagos látszólagos orális clearance 881-1420 l/perc, míg az ugyanehhez az adagolási sémához tartozó megoszlási tér 6,13-11,3 x 105 l, feltehetően a nagyon alacsony szisztémás megoszlásnak köszönhetően.
A vizelettel ürülő metabolitok kismértékben kötődnek a muszkarin-receptorokhoz, ezért úgy tekinthető, hogy nem járulnak hozzá a hioszcin-butilbromid hatásaihoz.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Az egyszeri adaggal végzett vizsgálatok eredményei alapján a hioszcin-butilbromid akut toxicitási indexe alacsony: az orális LD50-érték egérben > 1000-3000 mg/ttkg, patkányban > 1040‑3300 mg/ttkg és kutyában > 600 mg/ttkg. A toxicitás legfőbb jeleként ataxia, izomtónus-csökkenés, ill. egereknél ezen kívül tremor és konvulziók, kutyáknál pedig mydriasis, nyálkahártya‑szárazság és tachycardia lépett fel. A halál 24 órán belül, légzésbénulás miatt következett be. A hioszcin-butilbromid intravénás LD50-értéke egereknél 10-23 mg/ttkg és patkányoknál 18 mg/ttkg volt.
Ismételt per os adagolást követő 4 hétig tartó toxicitási vizsgálatok során patkányban 500 mg/ttkg, 26 hetes per os adagolás mellett pedig 200 mg/ttkg volt az észlelhető károsodás nélkül adható dózisszint (NOAEL ‑ No Observed Adverse Effect Level).
Magasabb dózisszint elérésekor a zsigerek paraszimpatikus ganglionjaira kifejtett hatása révén a hioszcin-butilbromid felfüggesztette a bélmotilitást és obstipatiót eredményezett. Az 50 kezelt patkányból 11 elhullott.
A hematológiai és klinikai laborkémiai vizsgálatok eredményei nem mutattak dózisfüggő elváltozásokat. A 26 hetet követően a patkányok 200 mg/ttkg‑os dózist toleráltak, míg 250 mg/ttkg és 1000 mg/ttkg adagok beadása után a gastrointestinalis funkciók leálltak és elhullás következett be.
Kutyákon vizsgálva 39 hetes per os (kapszula) adagolás mellett 30 mg/ttkg volt az észlelhető károsodás nélkül adható dózisszint (NOAEL). A klinikai eredmények többsége a magas dózisban (200 mg/ttkg) beadott hioszcin-butilbromid akut hatásainak tulajdonítható. Hisztopatológiai elváltozásokat nem figyeltek meg.
Egy 4 hétig tartó, patkányokon végzett vizsgálatban a kísérleti állatok jól tolerálták az 1 mg/ttkg-os adagban, ismételten, intravénásan adagolt Buscopant. A dózist 3 mg/ttkg-ra növelve convulsiók, 9 mg/ttkg-ra növelve légzésbénulás lépett fel.
Kutyákat több mint 5 héten keresztül 2-szer 1, 2-szer 3, ill. 2-szer 9 mg/ttkg intravénásan adott Buscopannal kezelve dózisfüggő pupillatágulatot figyeltek meg, ezen kívül a 2-szer 9 mg/ttkg adagolás mellett ataxia és nyálfolyás lépett fel, továbbá csökkent az állatok táplálékfelvétele és testtömege. Ily módon intravénás adagolást követően patkányokban, ill. kutyákban az észlelhető károsodás nélkül adható dózisszint (NOAEL) 1 mg/ttkg és 9 mg/ttkg volt. Az injekciós oldat (intramuscularis és intravénás) lokális tolerálhatósága megfelelőnek bizonyult.
Patkányok a rendszeresen intramuscularisan alkalmazott injekciót 10 mg/ttkg-os per os adagban jól tolerálták, azonban az injekció beadás helyén látható izomsérülések nagyobb számban fordultak elő a kontroll-csoporthoz viszonyítva. 60, ill. 120 mg/ttkg adagolás mellett a mortalitás magasnak bizonyult és a lokális szövetkárosodások dózisfüggő súlyosbodása volt megfigyelhető.
Patkányoknak per os legfeljebb 200 mg/ttkg, ill. nyulaknak szondán át 200 mg/ttkg vagy subcutan 50 mg/ttkg dózisban a vemhesség II. fázisában adagolt hioszcin‑butilbromid nem fejtett ki sem embriotoxikus, sem teratogen hatást. Per os 200 mg/ttkg dózisig a termékenység sem károsodott.
Hasonlóan más kationos gyógyszerekhez in vitro a hioszcin-butilbromid kölcsönhatásba lép az emberi placenta epithel sejtjeinek cholin-transzportrendszerével. A hioszcin-butilbromid magzatba való átjutása nem bizonyított.
Több mint 28 napig tartó, kutyákon és majmokon végzett lokális tolerancia vizsgálatokban a Buscopan injekció 15 mg/ttkg adagját rendszeresen intramuscularisan alkalmazták. Kizárólag a kutyákon figyeltek meg apró, gócos szövetelhalást az injekció beadásának helyén. Nyulak fülén végzett vizsgálatokban a nyulak fülén mind az artériák, mind a vénák vonatkozásában jól tolerálhatónak találták a Buscopant. In vitro a 20 mg/ml-es Buscopan injekció 0,1 ml emberi vérhez hozzáadva nem mutatott hemolitikus reakciókat.
A hioszcin-butilbromid az Ames-teszt, a V79 emlős sejtvonalakon végzett in vitro génmutációs vizsgálatok (HPRT-teszt), továbbá emberi perifériás vérből nyert lymphocytákon in vitro végzett kromoszóma-aberrációs teszt során nem fejtett ki mutagen vagy clastogen hatást. In vivo vizsgálva a hioszcin‑butilbromid patkány csontvelő micronucleus teszten negatív volt.
In vivo karcinogenitás vizsgálatokat nem végeztek. A korlátozott időtartamú, patkányokon per os, legfeljebb 1000 mg/ttkg-os adagolás mellett végzett két 26 hetes kezelés során nem észleltek daganatkeltő hatást.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Mag:
borkősav
sztearinsav
vízoldható kukoricakeményítő
vízmentes kolloid szilícium-dioxid
kukoricakeményítő
vízmentes kalcium-hidrogén-foszfát
Bevonat:
makrogol 6000
povidon
titán-dioxid (E171)
akáciamézga (porított)
talkum
szacharóz
fényesítő viasz (karnaub viasz, fehér viasz 1:1)
6.2 Inkompatibilitások
Nem értelmezhető.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
PVC/PVDC//Al illetve PVC/Al buborékcsomagolásban: 3 év
Polipropilén tartályban: 5 év
6.4 Különleges tárolási előírások
Legfeljebb 25ºC-on, a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
Bevont tabletta:
20 db bevont tabletta átlátszatlan fehér PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
20 db bevont tabletta átlátszó PVC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.
20 db bevont tabletta átlátszatlan fehér PVC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.
20 db bevont tabletta fehér polietilén zárókupakkal ellátott fehér polipropilén tartályban.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.
Megjegyzés: (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN)
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Boehringer Ingelheim International GmbH
D-55216 Ingelheim am Rhein, Binger Strasse 173
Németország
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA
OGYI-T-8919/01 Buscopan 10 mg bevont tabletta
átlátszatlan fehér PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-8919/02 Buscopan 10 mg bevont tabletta
átlátszó PVC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-8919/03 Buscopan 10 mg bevont tabletta
átlátszatlan fehér PVC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-8919/04 Buscopan 10 mg bevont tabletta
fehér polietilén zárókupakkal ellátott fehér polipropilén tartályban
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2003. június 2.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. május
10 A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2016. április 18.